Отбелязахме 190-годишнината от откриването на килийното училище в с. Радибош

Дата на публикуване: 27.05.2016 10:45
190-годишнината от откриването на килийното училище в с. Радибош, община Радомир бе отбелязана с изложба, възстановка на урок, концерт и демонстрация на традиционни занаяти. Организатори на събитието бяха община Радомир, Общински исторически музей – Радомир и Държавен архив – Перник.

Празникът започна пред килийното училище с откриването на фотодокументалната изложба „Училището“. Кметът на община Радомир Пламен Алексиев поздрави всички гости. Изложбата съдържа 10 табла с автентични снимки и документи, съхранявани в Държавен архив – Перник, Общински исторически музей – Радомир и лични архиви. За изложбата „Училището“ разказа Милена Симова от Държавен архив – Перник. Радомирският исторически музей бе подготвил и възстановка на стаята в килийното училище. Своите спомени за училището разказаха и неговите възпитаници – г-н Стоил Игов, жител на с. Радибош и г-жа Елена Сотирова жител на с. Радибош и бивш читалищен секретар.

Преди гостите да разгледат изложбата те се подредиха пред килийното училище, за обща снимка, като тази, която се пази от честването на 100-годишнината през 1926 г.

Честването продължи в двора на църквата „Св. Петка“. Там учителката Лидия Блажкова пресъздаде с ученици от различни класове и възраст „Просветните традиции“ в килийното училище. Учениците и учителката направиха възстановка на урок. По-големите ученици четоха, а по-малките се учиха да пишат буквите на пясъчник и да шият.

Програмата продължи с концерт.

Последваха музикалните поздрави на Детска фолклорна певческа група „Мрачанче“ към НУ „Арх. Зиновий“ гр. Радомир с ръководител Лариса Кирилова и Танцов клуб „Еуфория“ при ОУ „Хр. Смирненски“ гр. Радомир с ръководител Станислав Станимиров. По време на честването в двора на черквата бяха представени и традиционни български занаяти. Майсторите занаятчии, които ги демонстрираха бяха Елена Петрова – плетиво, Гергана Божилова – изделия от царевично лико, Магдалена Боянова – народно творчество, Светослав Желязков – грънчарско колело. За традиционните баници, питки и зелник се погрижиха Спаска Ефтимова, Трънка Янкова и Спаска Савова. Празникът завърши с голямо хоро и почерпка.

През дългите години на съществуването църквата „Св. Петка“ е записала богата история. Била е под закрилата на Рилския манастир и монаси от него често са навестявали този край. В края на XVI век в църквата е донесена една от първите печатни книги, печатана във Венеция от Божидар Вукович през 1538 г. Към нея са подвързани 16 страници от XV век, дело на книжовника Владислав Граматик. Тя се съхранява в Националния исторически музей.

В средата на XVIII век в Радибошкия храм е свещенодействал поп Михаил. Той и свещениците след него са били учители. През 1826 г. при църквата се открива килийно училище с учител мирянин. Това е бил Раде Вилаетски. В училището са се обучавали ученици от околните села.